دستور – نظم ایران شهردار نامزدی شهرداري

دستور – نظم: ایران شهردار نامزدی شهرداري شهرداری اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی دادن نفت در برابر کالا به روسیه را در دستور کار نداریم / ظریف

وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با یورو نیوز تاکید کرد که کشور عزیزمان ایران بسته همکاری بزرگی را با روسیه جهت همکاری در بخش انرژی و زیر ساختی دارد ولی ما من

دادن نفت در برابر کالا به روسیه را در دستور کار نداریم / ظریف

ظریف: دادن نفت در برابر کالا به روسیه را در دستور کار نداریم

عبارات مهم : اروپا

وزیر امور خارجه کشورمان در گفت وگو با یورو نیوز تاکید کرد که کشور عزیزمان ایران بسته همکاری بزرگی را با روسیه جهت همکاری در بخش انرژی و زیر ساختی دارد ولی ما من بر این باور نیستم که بخشی از آن بسته، فروش یا دادن نفت به روسیه و دریافت کالا در قبال آن است.

به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در گفت و گو یی با یورونیوز که مشروح آن روز جمعه انتشار یافته هست، در رابطه با میزان رضایت کشور عزیزمان ایران از بسته پیشنهادی اروپا گفت: ما بسته ای دریافت کردیم که رضایت بخش نبود. اکنون در حال همکاری با اروپایی ها هستیم. در حالی که ما مشغول صحبت هستیم، همکاری ها در جریان هست. جهت آزمودن امکان [حفظ توافق] به اروپا فرصتی داده ایم. از سوی اروپا، شاهد تعهد سیاسی بوده ایم. ما [همچنین] شاهد کارها فنی بوده ایم که ارائه شده است هست. ولی اینها کافی نیست. دو چارچوب زمانی مشخص وجود دارد. اولی، چارچوب زمانی نخستین دسته از تحریم های آمریکاست که در ماه اوت اجرا می شود و چارچوب زمانی دیگر، دومین دسته از تحریم های آمریکاست که در ماه نوامبر اجرا می شود و ما خواهیم دید که اروپا چطور با آن دست و پنجه نرم می کند و کاملا مطابق با آن، پاسخ خواهیم داد و برنامه مشخصی جهت آن داریم.

دادن نفت در برابر کالا به روسیه را در دستور کار نداریم / ظریف

ظریف در پاسخ به این پرسش که کشور عزیزمان ایران به چه نوع تضمین هایی از سوی اتحادیه اروپا نیاز دارد؟ تصریح کرد: شاهد هستیم که بعضی از شرکت های اروپایی تحت فشار آمریکا و تحت فشار جو روانی که آمریکا تلاش کرده بوجود بیاورد، شروع به خروج از [ایران] کرده اند. اروپایی ها باید با این مسئله مقابله کنند، البته اگر آنها واقعا علاقمند به حفظ توافق هستند. اگر واقعا شرکای اروپایی ما چنین اعتقادی دارند و دنبال چنین موضوعی هستند باید جهت حفظ آن آماده هزینه کردن باشند. کشور عزیزمان ایران نباید تنها طرف حاضر در توافق باشد که هزینه کرده هست، ما باید شاهد فعالیت و تبادلات بانکی و افتتاح حساب باشیم. باید شاهد این باشیم که شرکت های میانگین و کوچک تجاری به کشور عزیزمان ایران بیایند و با شرکایشان در بخش شخصی تعامل کنند و موارد مشابه دیگر.

وزیر امور خارج کشورمان ادامه داد: اگر آنها بر این باورند که در حقیقت می توانند نظام جهانی تازه را بپذیرند در آن یک کشور تصمیم نهایی را می گیرد و دیگران از آن پیروی کنند و گاهی، احساس می کنید که حتی یک کشور هم نیست، بلکه یک شخص یا گروهی از اشخاص هستند که تصمیم ها را براساس منافع شخصی خود یا جهت منافع شخصی خود می گیرند و از همه انتظار پیروی دارند. اکنون بخصوص بعد از دیدار مدیر جمهور ترامپ و مدیر جمهور پوتین، نگرانی هایی در آمریکا مشاهده می شود که مدیر جمهور ترامپ لزوما منافع ملی آمریکا را دنبال نمی کند.

وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با یورو نیوز تاکید کرد که کشور عزیزمان ایران بسته همکاری بزرگی را با روسیه جهت همکاری در بخش انرژی و زیر ساختی دارد ولی ما من

وی افزود: حتی اگر به دنبال منافع ملی آمریکا می بود، آیا مردم اروپا می پذیرفتند که منافع ملی آمریکا بر روند تصمیم گیری در اقتصاد جهانی چیرگی داشته باشد؟ آیا آنها حاضرند این را بپذیرند؟ آیا آنها آمادگی ایستادن برابر این را دارند؟ این سوالی است که شرکت های اروپایی باید از خود بپرسند؛ سوالی که دولت های اروپایی نیز باید از خود بپرسند. وانگهی راه های گوناگونی جهت همکاری وجود دارد. همه شرکت های اروپایی سهامدار آمریکایی ندارند. شرکت های اروپایی بسیاری وجود دارد که نه معامله ای با آمریکا دارند و نه تعلق و حضوری در آن کشور.

محمد جواد ظریف در پاسخ به سوالی مبنی بر توافق احتمالی میان روسیه و آمریکا بعد از نشست هلسینکی میان ترامپ و پوتین در رابطه با سوریه نیز گفت: کشور عزیزمان ایران و روسیه به مردم سوریه کمک کرده اند و ما این کار را تا زمانی که مهم باشد ادامه می دهیم ولی در پایان، این سوری ها هستند که تصمیم می گیرند. ما روابط و همکاری خوبی با روسیه و دولت سوریه داریم و به این کار ادامه می دهیم. نشانه ما در اینجا کاملا مشخص است هدفی که نشانه فدراسیون روسیه هم هست. هدف، مبارزه با تروریسم و افراط گرایی هست. امروز اگر مدیر جمهور ترامپ می خواهد اعتباری به نام خود ثبت کند باید آن را در حمایت از داعش جستجو کند، کاری که آمریکا و متحدانش در تمام این مدت انجام می داده اند. این واقعیت که تسلیحات آمریکایی در دستان داعش و دیگر شرکت های افراط گرا کشف شده، به وسیله منابع غربی مستند شده است است.

ظریف در رابطه با بعضی گزارش ها و اظهار نظرات مبنی بر احتمال تبادل نفت با کالا میان کشور عزیزمان ایران و روسیه تاکید کرد: این ها بخشی از بسته بزرگتری از همکاری کشور عزیزمان ایران و روسیه است که مشمول بر فعالیت های بسیار و سرمایه گذاری به وسیله روسیه در بخش انرژی ایران، همکاری این کشور در فعالیت های زیرساختی کشور عزیزمان ایران و تعامل بین دو طرف در حوزه تجارت و نفت می شود. این بسته همکاری بزرگی است که ما با روسیه داریم. ولی من بر این باور نیستم که بخشی از آن بسته، فروش یا دادن نفت به روسیه و دریافت کالا در قبال آن هست. این بسته بسیار بزرگتری است و مشمول بر موارد دیگری می شود؛ از جمله امکان همکاری در حوزه انرژی بین کشور عزیزمان ایران و روسیه و همچنین امکان اینکه کشور عزیزمان ایران پول نقد دریافت کند.

دادن نفت در برابر کالا به روسیه را در دستور کار نداریم / ظریف

به گزارش ایسنا این در حالی است که ولادیمیر پوتین مدیر جمهور روسیه روز دوشنبه در دیدار با دونالد ترامپ گفت: گفت وگوهای ما سازنده تر از آن چیزی بود که انتظار داشتم. این گفت وگو بسیار دوستانه بود ولی او (ترامپ) در خصوص بعضی پرسشها مشمول بر توافق هسته ای با کشور عزیزمان ایران نظر های خود را دارد. کارها آمریکا در خصوص توافق هسته ای با کشور عزیزمان ایران نباید منجر به نابودی این توافق شود.

وی تصریح کرد: آمریکا مایل است توجه کشور عزیزمان ایران را به سیاست قاطعانه اش یعنی برنامه موشکی این کشور جلب کند ولی از نظر من این مساله نباید به نابودی برجام منجر شود، اگر برجام از بین برود بسیار تاسف بار خواهد بود.

وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با یورو نیوز تاکید کرد که کشور عزیزمان ایران بسته همکاری بزرگی را با روسیه جهت همکاری در بخش انرژی و زیر ساختی دارد ولی ما من

رییس جمهور روسیه افزود: موضع مسکو در قبال برنامه هسته ای کشور عزیزمان ایران عوض کردن نکرده است و ما بر این باوریم که برجام ابزاری است که عدم اشاعه تسلیحات هسته ای را در دنیا و به خاص در منطقه تضمین می کند.

پوتین همچنین گفت: کشور عزیزمان ایران یکی از کشورهایی است که آژانس بین المللی انرژی اتمی بیشترین نظارت را بر آن دارد و اگر این توافق نابود شود باعث تاسف است.

دادن نفت در برابر کالا به روسیه را در دستور کار نداریم / ظریف

واژه های کلیدی: اروپا | ایران | توافق | روسیه | همکاری | آمریکا | آمریکایی | رییس جمهور | دونالد ترامپ | تحریم های آمریکا

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs